222. IdS: Mohou elfové a trollové zachránit planetu?

Přemýšlení o předmětu z pohledu ekoetiky

KDO: Polina Golovátina-Mora
KDY: 2. března, 17 h
KDE: místnost UV 115, budova FAV/FST, Univerzitní 22, Borská pole
Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps
KE STAŽENÍ: pozvánka ve formátu A3

V poslední době se ekoetika stává  možnou alternativou k destruktivnímu hierarchickému myšlení. Přednáška se zaměří na folklór a pohádky jako na zdroje našich znalostí o společnosti a světě a na jejich morální filosofické poslání.  Rostoucí popularita folklorních přírodních nebo elementárních bytostí jako jsou elfové, trollové a víly v současné pop-kultuře naznačuje jejich rostoucí sociální význam. Ústřední myšlenkou přednášky je ukázat, že všechny disciplíny jsou spojené součásti stejného poznávacího procesu. Prodiskutujeme také myšlenkové směry v mezinárodní politické teorii a sociální psychologii, především pak ty, které se dotýkají sociální a politické teorie, ekologie a ekonomiky.  Uvedeny budou též odkazy na populární kulturu, filmy a literaturu. Cílem přednášky je představit koncept ekologického vědomí a ekoetiky jako metody sociální analýzy a zdůraznit přírodu nebo přírodní síly jako další podstatnou proměnnou takové analýzy.

Polina Golovátina-MoraPolina Golovátina-Mora, Ph.D., je docentkou Fakulty sociálních studií a magisterského programu Procesy výuky druhého jazyka (ML2) na Universidad Pontificia Bolivariana v Medellínu (Kolumbie). Její odborné zájmy zahrnují mimo jiné tato témata: analýza narativů, jazyk a moc, monstróznost jako metafora a vyjádření sociálních procesů, teorie kosmopolitismu a environmentalismu jako alternativa tradice národního státu. Byla stipendistkou takových grantů jako Fulbright, Erasmus, AFP Open Society Returning Scholar Fellowship, Robert Bosch Tandem Program.  Má interdisciplinární a mezinárodní vzdělání, výsledky svého výzkumu prezentovala v  USA, Kolumbii, Rusku, Turecku a různých zemích Evropy, včetně České republiky.  Publikuje v angličtině, španělštině a ruštině; přednáška a diskuze bude vedena v češtině.